היועצים המיוצגים בבית הספר

מורי אמיתי

יונתן יהוסף

רקע על הבית ספר

אוניברסיטת ייל ממוקמת בניו הייבן, קונטיקט וכשעתיים ברכבת מניו יורק (וסטודנטים מדווחים כי מבקרים בעיר הגדולה לפחות אחת לחודש).  גם אם אתם לא מתקבלים- שווה להגיע ולטייל בעיר הסטודנטיאלית- הגלריה לאמנות של ייל כוללת יצירות של ואן גוך ומונה, תמיד יש הרצאה מעניינת ברחבי הקמפוס ואת פארק איסט רוק היפהפה. "ייליס" (Yalies) לוקחים ברצינות רבה את הפיצה בעיר- ולכל אחד תהיה את הפיצה האהובה עליו- סאלי, פפה, אבל האהובה על כותבת המידע בדף זה- מודרן פיצה!  רוב הסטודנטים ב-Yale SOM גרים מחוץ לקמפוס בשכונת איסט רוק ומתניידים ברגל/בשאטל החינמי או באופניים (כאשר לא יורד שלג).

המשימה של בית הספר ייל לניהול היא לחנך מנהיגים לעסקים וחברה.  פעילויות בית הספר קשורות באופן ישיר למשימה. בית הספר בונה את תוכנית הלימודים סביב הרעיון כי המטרה שלו אינה רק להכשיר אנשים שידעו לנהל עסקים. אלא אנשים שידעו לנהל. נקודה. בכל התחומים, גם בעסקים, אך גם בתחום הממשל והקהילה.

כך, בשנה הראשונה ללימודים, תלמדו את הקורס Power and Politics, בו תלמדו על מבנה הכוחות אשר פועלים בחברה, וכיצד תוכלו למנף את יכולותיכם על מנת לצבור כח והשפעה שיאפשרו לכם להנהיג שינוי חיובי בחברה ובמתחם הציבורי הסובב אותה.

 בית הספר מקפיד להביא מנהיגים מהשורה הראשונה בעולם לשיחות עם הסטודנטים במטרה לבנות את יכולות המנהיגות שלהם. ג'ון קרי, הילרי קלינטון, ג'נט ילן וטים גייטנר הם רק רשימה חלקית ביותר של מרצים אשר הופיעו בבית הספר, רק במהלך השנה האחרונה.

בנוסף, בית הספר מעודד את הסטודנטים שרוצים בכך לקחת משרות והתמחויות במגזר הציבורי ובמגזר העמותות ללא מטרות רווח. הוא עושה זאת על ידי שתי דרכים מרכזיות:

  1.  החזר הלוואות שנלקחו על ידי הסטודנט עד לגובה של 100,000 דולר (כל עוד הסטודנט עובד במגזר הציבורי/מלכ"ר)
  2.  קרן ההתמחויות של בית הספר, שמשלימה את השכר של הסטודנטים שבחרו להתמחות במהלך הקיץ במגזר הציבורי/מלכ"ר לגובה השכר הממוצע של התמחות במגזר הפרטי.

בית הספר מעודד מאוד מעורבות של סטודנטים בחיי הקהילה של ניו הייבן. במהלך שנת הלימודים האחרונה, התנדבו הסטודנטים של בית הספר בלמעלה מ-35 התנדבויות שונות תוך שהם ממנפים את הכישורים שרכשו בבית הספר. כך לדוג' במהלך התנדבות בבית תמחוי של הקהילה המקומית, סטודנטים של ייל סייעו להנהלת בית תמחוי לבנות תכנית אסטרטגית שתשפר את יכולותיהם לגייס מתנדבים ולהגביר את מחויבותם לטווח הארוך.

כמו כן, לבית הספר יש "נטוורק" של 26 בתי ספר למנהל עסקים ברחבי העולם בהם ניתן ללמוד במהלך הלימודים בחו"ל ולקבל חוויה גלובלית ייחודית ולמידה גם במהלך הסמסטר אונליין וגם לטוס ללמוד קורס במשך שבוע באחד מבתי הספר ולהתחבר עם סטודנטים למנהל עסקים מכל העולם.   אם תרצו להתמקד במדינה ספציפית תוכלו לבחור את הקורס International Experience בו תלמדו גם באופן פרונטלי בכיתה על המדינה וכן בטיול במשך 10 ימים בו תבקרו בחברות, מנהיגים פוליטיים ויאפשר לך לפתח פרספקטיבה גלובלית.

המשימה חשובה לסטודנטים, לעובדים ב-SOM ולמרצים ותוכלו להרגיש זאת מהשנייה הראשונה שתכנסו לבית הספר.

שיטת הלמידה

בשנה הראשונה מחלקים את הסטודנטים לקבוצות של 70 תלמידים (blue, green, red, silver, and gold) ומתחילים בשבוע אוריינטציה מגבש- משחקי ספורט שונים ב- Cohort Cup, תחרות יזמות, טיול לאגם בבעלות ייל, 'פיקניק' במגדלור והרצאות הכוונה והסבר על התואר.  בתוך כל קבוצה- מחלקים את הסטודנטים לקבוצה קטנה יותר של 7-8 סטודנטים איתה לומדים יחדיו במהלך התואר.

בשנה הראשונה הסטודנטים רוכשים לומדים את הבסיס להמשך התואר במנהל עסקים(ולא ניתן לקבל פטור): יסודות בכלכלה, מבוא במשא ומתן, ניהול צוותים. בהמשך, לומדים סדרה של 10 קורסים רב-תחומיים שמטרתם לחקור תפקידים ניהוליים שונים:

  • “Innovator,”
  • “The Global Macro-economy”
  • “Competitor"
  • “State and Society”

בית הספר מחייב את הסטודנטים לקחת קורס מנהיגות אחד, שעוסק בד"כ בניהול של אספקטים ציבוריים.

בנוסף, בית הספר יאפשר לכם לקחת 100% מקורסי הבחירה, בבתי ספר שונים בקמפוס- בית הספר למוסיקה על פסטיבלים וקהילה, בבית הספר ליחסים בינלאומיים על חדשנות בממשלה ושיטות מנהיגות עם המרצה אלוף (במיל.) סטנלי מקריסטל.  

אווירה

הכיתות יחסית קטנות והיחס בין הסטודנטים לתלמידים הינו קרוב ביותר ונשמר גם לאחר התואר.  מבנה בית הספר חדשני ונותן כל מה שצריך (מבחינת תאורה, טכנולוגיה ועל מנת להגיע וללמוד בצורה הנוחה ביותר.

בכל יום חמישי כל מועדון מארגן אירוע (Closing Bell) בנושא מסוים בו יש שתייה ואוכל ונרגעים מהשבוע שחלף.  כמובן שיש 2 נשפים- בחורף ובאביב. משחק פוטבול בין הרווארד לייל – בו נפגשים סטודנטים משני בתי הספר לניהול- הרווארד וייל  ל"טיילגייט"- מסיבה מלאה באוכל ושתייה.

בכל יום שני, נפגשים ומספרים סיפורים אישיים (Voices)- על הצלחות, כשלונות וטיפים לחייים – המטרה היא גם לפתח מיומנות של דיבור מול קהל וגם לשתף את הקהילה בקשיים אמיתיים.

כמו כן, חוגגים את "Friendsgiving" – ארוחת טנקס-גיבינג מסורתית עם חברי הכיתה, טיול סקי, טיול סוף שנה (בשנת 2017 טסו לפורטו ריקו).  מסיבות הלאווין, בת/בר -מצווה עם משחקים אמריקאיים מצחיקים ולפני המבחנים תוכלו להנות ממסאג' בהפסקה.

בקיצור- תתכוננו לבלות- כי זה מה שהכי חשוב בייל!

124,000$

שכר התחלתי חציוני

17.4%

אחוז קבלה

730

ממוצע GMAT

נתוני שכר
משכורת חציונית מיד לאחר התואר $124,900
אחוז מקבלי הצעת עבודה מיד בסיום התואר 93.4%

 

נתוני קבלה בשנתיים האחרונות 2017 2016
אחוז הקבלה 17.4% 19.0%
מספר האפליקיישנים 4,098 3,649
מספר הסטודנטים שהתקבלו ללימודים 713 692
מספר הסטודנטים שהתחילו את לימודיהם (גודל הכיתה) 348 334
Yield (אחוז הסטודנטים שהתקבלו לבי"ס ובחרו לממש את הודעת הקבלה וללמוד שם) 48.8% 48.3%

 

הרכב הכיתה (מחזור 2020)
מה למדו הסטודנטים בתואר ראשון
תואר כללי בתחום מדעי הרוח 29%
STEM – מדעים/טכנולוגיה/הנדסה/מתמטיקה 29%
מנהל עסקים 21%
התפלגות מגדרית ואתנית
אחוז הנשים 43%
אחוז הסטודנטים הבינלאומיים 45%
מספר המדינות המיוצגות בבית הספר 51
ניסיון תעסוקתי
מספר שנות ניסיון תעסוקתי (טווח) 0-15
מספר שנות ניסיון תעסוקתי (ממוצע) 5
גיל (ממוצע)
Exam Results
ציון GMAT של הסטודנטים (טווח) 690-760
ציון GMAT של הסטודנטים (ממוצע) 730
ציון GRE ממוצע של מועמדים (חלק מילולי) 165
ציון GRE ממוצע של מועמדים (חלק כמותי) 163
ציון GPA ממוצע של מועמדים 3.71
ציון GPA (טווח)

 

באיזה תחום עבדו המועמדים לפני הקבלה לבי"ס? (מחזור 2020)
ייעוץ 20.2%
קרן השקעות (PE) וקרנות הון סיכון (VC)
טכנולוגיה/אינטרנט 8.3%
מגזר ציבורי/מלכ"רים 12.2%
שירותים פיננסיים 19.6%
בריאות 7%
ניהול השקעות
קמעונאות 4%
נדל"ן 1.2%
אנרגיה 3.1%
תקשורת ומדיה 5.5%
תעשייה
צבא וביטחון
אחר 1.8%