היועצים המיוצגים בבית הספר

טל לב

רקע

הדבר הראשון שעולה כשמדברים על אנדרסון (בית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת UCLA שנוסד בשנת 1935) הוא ככל הנראה המיקום שלו. לוס אנג'לס. אחד המקומות הכי נחשקים בארצות הברית (אולי אחרי ניו יורק). בניגוד לקור של החוף המזרחי, מזג האוויר בל.א. מזכיר מאוד את ישראל – חם לאורך כל השנה עם הפסקות קלות של גשם וחופים מושלמים לגלישה. (אגב, מי שמעוניין בשיעורי גלישת גלים, יכול להצטרף למועדון Black & Scholes Surf Club באנדרסון ולהתחיל לתפוס גלים בחופים של לוס אנג'לס). מצד שני, קחו בחשבון שזה יחייב אתכם ככל הנראה להחזיק רכב. סטודנטים שלומדים באנדרסון מספרים שקשה להסתדר בלי (בניגוד לחוף המזרחי לדוג').

אנדרסון הוא בית ספר יחסית קטן, עם גודל מחזור ממוצע של 360 סטודנטים, מה שמאפשר היכרות אינטימית של הסטודנטים בתוך המחזור וגם בין שנה ראשונה לשנייה.

את שנת הלימודים באנדרסון תתחילו במסגרת Anderson Onboarding, סדרה של מפגשי אוריינטציה בין אוגוסט לספטמבר שנועדה לרכך את הנחיתה שלכם בבית ספר ולהרגיל אתכם למנטליות ה"אנדרסונית". במסגרת הסדרה תהיו מחויבים לקחת קורס של שתי נ"ז שנקרא Leadership Foundations שאמור להרגיל אתכם לרמה האקדמית ולתת לכם טעימה ראשונה של שיטת ה"קייס" שתלווה אתכם לכל אורך השנתיים שלכם בבית ספר (בנוסף לפעילויות חווייתיות יותר כמו השלמת משימות בקבוצה על מסלול חבלים).

אם אתם מחפשים את המקום באנדרסון לתפוס קצת מנוחה מהלו"ז הצפוף, אתם מוזמנים ללכת ל-Mullin Management Commons,  או בשפת העם (הסטודנטים): the Commons  בקומונס תמצאו שם את קפה Il Tramezzino המפורסם בנוסף לספות שוות וחברים מכל התכניות באנדרסון.

תוכנית הלימודים

בשנים האחרונות, אנדרסון שינו במעט את תכנית הלימודים בעקבות ביקורת על כך שהתכנית נוטה מאוד לכיוון “Investment Banking” והבית ספר מנסה כעת להתאים אותה על מנת שתספק לסטודנטים רקע רחב בכל האספקטים. כך לדוג', הכניסו באנדרסון את קורס המבוא: Communication for Leaders בו תלמדו איך לשלוט בצורה דומיננטית בחדר בו אתם נמצאים ואיך להכין מצגות פאואר פוינט שירתקו את הקהל שלכם ויעזרו לכם להעביר את המסרים שלכם.

תוכנית הלימודים בשנה הראשונה באנדרסון היא פחות או יותר באמצע מבחינת הגמישות שלה. הסטודנטים מחויבים לקחת 9 קורסי חובה במסגרת ה- Management Core (בנוסף לקורס יסודות המנהיגות לעיל). הסטודנטים יכולים לבחור בין שני מסלולים, בהתאם למסלול הקריירה המועדף עליהם לאחר ה-MBA: מסלול שיווק (Marketing Track) ומסלול פיננסי (Finance Track). בנוסף, בית הספר מציע קורסים ייעודיים בתחומי היזמות, החשבונאות, ייעוץ, ניהול בתחום ה"שואו-ביז" ועוד.

בשנה השנייה באנדרסון, מלבד קורס אחד, כל הקורסים הם קורסי בחירה אותם תוכלו לבחור על פי העניין שלכם, עומס הלימודים ומסלול הקריירה המועדף עליכם.

קורס החובה היחיד שתיקחו ייקרא: Applied Management Research (או בקיצור: AMR), במסגרתו תבצעו פרויקט מעשי עם אחת החברות הגדולות (מייקרוסופט, סטארבאקס, ג'ונסון & ג'ונסון הן רק דוגמאות אחדות מהשנים האחרונות) ותיישמו את הכלים שרכשתם בתואר על מנת לסייע בפתרון בעיה עסקית. בסוף הפרוייקט (10 שעות בשבוע, 20 שבועות בשנה) תציגו את הדו"ח שלכם בפני המנהלים בחברה ותדונו איתם באפשרויות ליישומו בפועל.

בנוסף, במסגרת קורס ה- Global Immersion של אנדרסון תוכלו לבלות שבוע אחד בקורס במדינות כמו: יוון צ'ילה וייטנאם ועוד, ולפגוש סטודנטים מכל העולם ולהעשיר את החוויה הגלובלית שלכם.

אנדרסון חזקים מאוד גם בכל הנוגע ליזמות, ובהקשר זה שווה לציין את מרכז היזמות של בית הספר:
The Harold and Pauline Price Center for Entrepreneurial Studies שמספק הכוונה לסטודנטים היזמים ומצמיד להם מנטורים אישים. בנוסף, המרכז עורך תחרויות יזמות בתחומים שונים כמו טכנולוגיה וחדשנות ומעניק מלגות של עשרות אלפי דולרים לזוכים. ב-2016 השיק המרכז את האקסלרטור של אנדרסון שמעניק לסטודנטים הכוונה מקצועית, חלל עבודה וגישה לסמינרים והרצאות אורח של יזמים מובילים מעמק הסיליקון.

תעסוקה לאחר התואר

ממבט על רשימת החברות בהן משתלבים הבוגרים והבוגרות של אנדרסון לאחר התואר, ניתן לראות כי קיים רוב לבוגרים שלוקחים מקומות עבודה מחוץ לתעשיות ה"קלאסיות" אליהן הולכים בוגרי MBA (ייעוץ ובנקאות), אלא דווקא משתלבים בתחומי יזמות, טכנולוגיה ובתעשיית הבידור.

כמובן, שכאן המיקום של בית ספר משחק תפקיד משמעותי. ישראלים רבים מעדיפים את אנדרסון על פני בתי ספר שעל הנייר מדורגים גבוה יותר, בזכות הקרבה שלו לעמק הסיליקון, מה שמאפשר נטוורקינג והשתלבות קלה יותר בתחום הטכנולוגיה ובזכות קרבתו להוליווד ולאולפנים הגדולים מה שמסייע לצבור נקודות זכות שיסייעו לכם בתחרות האדירה על הכניסה לתחום השואו-ביז.

בכלל, אנדרסון משקיעים המון בכל הנוגע למחקר של תעשיית הבידור. בבית הספר קיים מרכז שנקרא MEMES (סוג שלראשי תיבות של: Center for Management of Enterprise in Media Entertainment, and Sports)  שבו חוקרים את השינויים האחרונים שנוצרו בתעשייה לאור הגלובליזציה וכניסת הטכנולוגיות החדשות. בהקשר זה, שווה לציין גם את שיתוף הפעולה של אנדרסון עם בית הספר לתיאטרון וסרטים של האוניברסיטה
UCLA School of Theater, Film, and Television, שמאפשר לסטודנטים לקחת קורסים ייעודיים שייחשבו להם במכסת התואר של ה-MBA.

גם תחום הנדל"ן שטיפה נחלש בשנים האחרונות לאחר משבר הסאב פריים, הולך ותופס תאוצה עם למעלה מארבעה אחוזים מהבוגרים שמשתלבים בתחום (עדיין לא מזכיר את הימים של ה-6% ועדיין שיפור לעומת ימי השפל של ה-2.5%).

נקודה ישראלית מעניינת לגבי אנדרסון, היא הדיקאנית לשעבר של בית הספר, Judy D. Olian.(שפרשה ממש לפני כמה חודשים) אוליאן שנולדה באוסטרליה, שימשה כעוזרת של גולדה מאיר, ראש ממשלת ישראל, אותה היא ציינה לא אחת בראיונות לתקשורת כמודל לחיקוי עבורה למנהיגות נשית פורצת דרך.

 

מרצים של אנדרסון ששווה להכיר

William S. Cockrum – אגדה בתחום היזמות הפיננסית, וזוכה קבוע בפרסי הוראה בבית הספר ומחוצה לו, כולל מרצה השנה ביזמות של המגזין Businessweek בשנת 1996. מוותיקי הבית ספר, ולימד כבר מעל 7,000 סטודנטים.

George T. Geis – מרצה השנה באנדרסון בין השנים 2008-2012 (ברצף) מומחה בתחום מיזוגים ורכישות ובתחום ההשקעות. הוא מתחזק גם שני בלוגים פופולאריים אחד בתחום ה-M&A ואחד בתחום הביוטק.

Jenessa Shapiro – מרצה מהדור הצעיר של הבית ספר, אבל כבר הספיקה להיכנס (פעמיים) לרשימת ה-40 מתחת ל-40 של Poets&Quants. היא מעבירה קורס שנקרא Organizational Behavior שנחשב לאחד הקורסים הפופולאריים בבית ספר.

Sanjay Sood –סנג'אי נחשב למומחה השיווק של בית הספר ועומד גם בראש מרכז ה-MEMES (ראה לעיל), סטודנטים מספרים שסנג'אי משלב בצורה נפלאה בקורסים שלו בין התיאוריה (PHD מסטנפורד) לבין הפרקטיקה (כתוצאה מעבודה בחברת  Procter&Gamble) ומשתמש בקשרים שלו בתעשייה על מנת להפוך את הקורס למעשי ככל שניתן.

חיי חברה

כיאה למיקום המרכזי של אנדרסון, גם חיי החברה בבית הספר עומדים בסטנדרט הגבוה.

מדי יום חמישי אחה"צ, תוכלו להגיע ל- Beer Busts המסורתי של הבית ספר ולהנות מיין, בירה ואוכל. כל אירוע שכזה נסוב סביב קונספט אחר (לדוג' בזה שנסוב סביב יפן, מגיעים עם תלבושת יפנית מסורתית ואוכלים סושי).

בנוסף, אל תחמיצו את טיול הסקי המפורסם של הבית ספר, במסגרתו יוצאים מדי שנה למעלה מ-150 סטודנטים לטיול של חמישה ימים באחד מאתרי הסקי בארה"ב כמו יוטה או קולורדו. הסטודנטים מספרים כי הטיול מיועד לכל רמות גולשי הסקי, כולל לאלו ללא ניסיון בכלל והוא מהווה חלק מההווי של השנה הראשונה.

בנוסף, כדאי להכיר את הC4C Challenge for Charity, אירוע שבו תשעה בתי ספר למנהל עסקים בחוף המערבי מגיעים לקמפוס של אוניברסיטת סטנפורד ליומיים של תחרויות ספורט סוערות שנועדו לעזור לגיוס תרומות לארגונים ללא מטרות רווח ומהווה גם אחלה הזדמנות להיחשף לסטודנטים מבתי ספר אחרים ולנטוורק.

 

 

 

 

123,000$

שכר התחלתי חציוני

22%

אחוז קבלה

719

ממוצע GMAT

נתוני שכר
משכורת חציונית מיד לאחר התואר $123,000
אחוז מקבלי הצעת עבודה מיד בסיום התואר 93.1%

 

נתוני קבלה בשנתיים האחרונות 2017 2016
אחוז הקבלה 22% 20.7%
מספר האפליקיישנים 3,314 3,290
מספר הסטודנטים שהתקבלו ללימודים 729 680
מספר הסטודנטים שהתחילו את לימודיהם (גודל הכיתה) 360 361
Yield (אחוז הסטודנטים שהתקבלו לבי"ס ובחרו לממש את הודעת הקבלה וללמוד שם) 49.4% 53.1%

 

הרכב הכיתה (מחזור 2020)
מה למדו הסטודנטים בתואר ראשון
תואר כללי בתחום מדעי הרוח 16%
STEM – מדעים/טכנולוגיה/הנדסה/מתמטיקה 30%
מנהל עסקים 25%
כלכלה 18%
אחר 11%
התפלגות מגדרית ואתנית
אחוז הנשים 35%
אחוז הסטודנטים הבינלאומיים 33%
מספר המדינות המיוצגות בבית הספר 40
ניסיון תעסוקתי
מספר שנות ניסיון תעסוקתי (טווח) 0-6
מספר שנות ניסיון תעסוקתי (ממוצע) 5
גיל (ממוצע)
Exam Results
ציון GMAT של הסטודנטים (טווח) 680-750
ציון GMAT של הסטודנטים (ממוצע) 719
ציון GRE ממוצע של מועמדים (חלק מילולי)
ציון GRE ממוצע של מועמדים (חלק כמותי)
ציון GPA ממוצע של מועמדים
ציון GPA (טווח) 3.2-2.8

 

באיזה תחום עבדו המועמדים לפני הקבלה לבי"ס? (מחזור 2020)
ייעוץ 14%
קרן השקעות (PE) וקרנות הון סיכון (VC)
טכנולוגיה/אינטרנט 22%
מגזר ציבורי/מלכ"רים 10%
שירותים פיננסיים 25%
בריאות 7%
ניהול השקעות
קמעונאות 9%
נדל"ן 6%
אנרגיה
תקשורת ומדיה 7%
תעשייה
צבא וביטחון
אחר