היועצים המיוצגים בבית הספר

רקע על בית הספר
תכנית MBA מספר אחת בעולם על פי הפייננשל טיימס בשנת 2017
INSEAD MBA היא תכנית ייחודית מאוד בנוף בין שאר בתי הספר המובילים. התכנית היא תכנית הדגל של INSEAD. התכנית מתקיימת בין שלושה קמפוסים: פונטנבלו שבצרפת, סינגפור ואבו דהבי ( עם אפשרות לחילופים עם וורטון, קלוג וסיבס). ביחד עם האפשרות לגיוון במיקום הקמפוס, INSEAD מציע חווית לימודים שונה וקצרה באופן יחסי, תוך שמירה על תוכנית ורמה אקדמית ותוכנית לימודים כמעט זהה לתכניות מובילות של שנתיים.


INSEAD היא התכנית הכי מגוונת מבחינת רקע לאומי וגיאוגרפי של הסטודנטים וגם מבחינת גאוגרפיה לאחר הMBA.
בית הספר הוקם כתכנית הMBA הראשונה מחוץ לארה"ב ע"י בוגר הרווארד שהחליט שהדרך לשקם יחסים בינלאומיים באירופה לאחר מלחמת העולם השניה היא באמצעות עסקים, כך נקבעה הסיסמה של בית הספר "Business as a force for good". כש-INSEAD הוקם בשנות ה50 בית הספר היה מקבל לשורותיו רק מתמודדים שהם מנהיגי עסקים לעתיד עם יכולת לדבר וללמוד באנגלית צרפתית וגרמנית והשיעורים, שאז התקיימו בשאטו פונטנבלו נעו בין השפות תוך כדי שיעור. עם השנים בית הספר עדכן את תנאי הקבלה והיום הדרישה היא לדבר שתי שפות באופן שוטף כדי להתקבל לתכנית ועוד שפה באופן בסיסי כדי לסיים את תואר ה MBA.
גם היום ניתן למצוא בבית הספר חברויות נדירות יחסית בין לאומים, כך תראו סטודנטים הודים ופקיסטנים שמתחברים יחדיו ואפילו ישראלים שמצויים בקשר טוב מאוד עם סטודנטים לבנונים- כך שהחזון של מייסד בית הספר עוד מהדהד.

 

התכנית אורכת 10 חודשים ומחולקת לחמש תקופות של חודשיים (פריוד, להלן פי), ארבעת החודשים הראשונים מתקיימים בקבוצות קבועות מראש ומטרתם היא למקסם את הגיוון בקבוצה בהיבטים של גיל, מין, רקע תעסוקתי, ציון GMAT ולאום. כל קבוצה מורכבת מ5-6 אנשים שמלווים אחד את השני בכל הפעילויות לאורך אותם ארבעה חודשים. כל 10-12 קבוצות מרכיבות סקשן שזאת הכיתה שאיתה עוברים את כל השיעורים בפי 1 ובפי 2.


פי1 ופי 2 הן תקופות לחוצות מאוד שבהם לומדים מהבוקר עד הערב ובסוף עוד צריך לבצע משימות או הכנות למחרת בקבוצה, איכשהו מצליחים גם לנהל חיי חברה. החל מפי 2 כל פריוד יש תהליך של בידינג לקורסים, בפי 2 בלבד יש גם תהליך בידינג לבחירת קמפוסים ותכניות חילופים, לא כולם מקבלים בדיוק את מה שהם רוצים ושווה לשחק את המשחק בצורה חכמה, אבל רוב האנשים מצליחים לבנות את השנה בפורמט שמתאים למטרות שלהם, באופן כללי, נהוג לכוון לבלות את פי 4 ופי 5 באזור שבו מחפשים עבודה.
בפי 3 עד 5 יש בעיקר קורסי בחירה בתחומים רבים, וכל סטודנט מתמקד בתחום שמעניין אותו.
פי 4 זה שיא תקופת חיפוש העבודה ולכן נהוג לקחת פחות קורסים.
את התכנית של INSEAD ניתן להתחיל בינואר (נקרא מחזור די על שם סיום בדצמבר) או בספטמבר (נקרא מחזור ג'יי כי מסיימים ביולי).

הקמפוס האירופאי ממוקם בפונטנבלו, 40 דקות ברכבת מפריז, עיר קטנה שמציעה 200 ק"מ של שבילי הליכה ביער יפיפה, ועם המון טירות/שאטו מסביב, גם מעט מסעדות ופאבים. התוכנית לא מציעה מעונות, מקובל לשכור יחד שאטו, וילה או מבנים שמזכירים מעונות– הזדמנות לחיות בטירה עם 10 חברים ממדינות ותרבויות שונות.  
בפונטנבלו אין הרבה מה לעשות מעבר ללבלות עם החברים מהתכנית וזה יוצר לכידות שלא ראינו באף בית ספר.
מבחינה חברתית INSEAD הוא בית ספר פעיל במיוחד, כל ערב מתארגנות אינספור ארוחות ערב, אירועים ומסיבות ומאחר וסוף השבוע בפונטנבלו יחסית רגוע- לא פעם הסטודנטים מטיילים באירופה בסופ"ש.
שאטו פונטנבלו מדליקה ומאחוריה יש גינות יפיפיות שממשיכות לתוך היער.
ניתן להתנייד בעיקר באופניים ובחורף פשוט מדלגים לקמפוס בסינגפור.

הקמפוס האסייתי נמצא בסינגפור, נפתח בשנת 2000 על מנת  "ליצור גשר בין אסיה ושאר העולם", בקמפוס הסינגפורי חווים עירוניות אסייאתית מודרנית בסביבה טרופית. העיר מציעה מוזיאונים, תרבות מסעדות ייחודית, עם גיוון מטורף מכלל אסיה, שטחים ירוקים, חיי לילה וסביבה אורבנית מודרנית. הקמפוס ממוקם כ15 דק ממרכז העיר וכ30 דק משדה התעופה הטוב והיעיל בעולם ממנו נהוג לנסוע לסופי שבוע בדרום מזרח אסיה. גם כאן, התוכנית לא מציעה מעונות, בדרך כלל באחד משלושה קומפלקסים במרחק הליכה מהקמפוס, בהם גרים רוב הסטודנטים.

הקמפוס במזרח התיכון נמצא באבו דאבי ורלוונטי רק למי שמחפש לעבוד במזרח התיכון, לקמפוס זה נוסעים כ50 סטודנטים רק לפי 3. פחות רלוונטי לישראלים אלא אם יש דרכון זר וגם אז אולי עדיף לוותר על ההרפתקאה.


שיטת הלימוד
רוב העבודה בINSEAD היא בשיטת הקייסים, המשמעות היא שהלמידה מתחלקת לשלושה איזורים- אישית, קבוצתית ובכיתה. בוגרים מעידים שהלימודים הכי משמעותיים באינסאד מגיעים בשלב העבודה בקבוצה ובדיונים בכיתה, הגיוון מביא הרבה ערך וצבע לדיונים.
שיטות נוספות שמקובלות בINSEAD הן סימולציות, ממוחשבות או לא, משחקי תפקידים ופרזנטציות עם משוב.
שנת הלימודים האקדמית מחולקת לחמש תקופות של חודשיים, המכונה P1 עד P5, אשר מופרדות על ידי הפסקות של שבוע. בתקופה זו לומדים 14 קורסי חובה ו- 11 קורסי בחירה.  
הלימודים האינטנסיביים מתחילים בשעה 8:30 בבוקר ומסתיימים ב-19:00 בערב, עם הפסקה של שעה אחת. בית הספר מבצע הכנה מקדימה לפני התואר על מנת לצמצם פערי ידע בין הסטודנטים ולוודא "יישור קו" לפני תחילת הלימודים.

תכנית הלימודים בINSEAD
P1 (תקופת הכנה  לפני תקופה 2)- חשבונאות פיננסית', 'שווקים פיננסיים והערכת שווי', 'התנהגות ארגונית 1', 'מחירים ושווקים', 'עקרונות ניתוח אסטרטגיה','אי ודאות, נתונים ושיפוט'
P2 (היסודות של פעילות עסקית)- 'תקשורת ומנהיגות', 'מדיניות פיננסית תאגידית','חשבונאות ניהולית','ניהול ערך לקוח','התנהגות ארגונית 2', 'תהליך ניהול תפעול'
P3 (השפעה של עסקים על החברה)- 'עסקים בחברה'- אתיקה, סביבה פוליטית ומדיניות ציבורית,'מקרו כלכלה בכלכלה הגלובלית'+ 4 קורסי בחירה
P4 (בחירה מתוך 75 קורסי בחירה)- 4 קורסי בחירה
P5 (בחירה מתוך 75 קורסי בחירה)+ '100 הימים הראשונים שלך'(עבודה בצוותים על מקרה עסקי מדומה)+ 3 קורסי בחירה
בין קורסי הבחירה יש מספר "טרקים" עליהם מקבלים נקודות זכות- כלומר טיול לימודי- לישראל, סין, הודו, דובאי וסיליקון ואלי.

 

מועדונים
יש כמה עשרות מועדונים בINSEAD, בהובלת הסטודנטים, הרבה מהמועדונים ממונים ע"י בוגרים או חברות שמגייסות בקמפוס. המועדונים הפעילים ביותר הם: PE, VC, Entrepreneurship, Energy & Rugby.
כל מועדון מקיים פעילות ברמה ותכיפות אחרת- כולם מוזמנים לכל המועדונים, אם כי הרבה פעמים הדברים עובדים בשיטת first come first served. הרבה מהמועדונים מוציאים טרקים ברחבי העולם.

חיי החברה
INSEAD היא תכנית שששמה דגש רב (מאוד) על יצירת קשרים חברתיים. בין אם כי "תקועים" בפונטנבלו היפה או נמצאים בסינגפור ומטיילים יחד ברחבי דרום-מזרח אסיה, נוצרות חברויות רבות ועמוקות. רשת הבוגרים של INSEAD ידועה החזקה ותומכת גם שנים במורד הדרך, יש כ400 בוגרים ישראלים מתוך ה25,000 בוגרים ברשת העולמית.
יש אוירה מיוחדת בבית הספר, אנשים נחמדים וחברתיים מאוד, כולם אנשים חכמים ומוכשרים שבאו להנות. הגיל ממוצע – 29, המבוגר יחסית לעומת תכניות מקבילות בארה"ב, מביא סטודנטים שבאו ללמוד, אבל  באו גם, אחרי שנים של עבודה קשה, להנות, לטייל, לחגוג ולהכיר אנשים חדשים. מה שמדהים באינסאד זה הצורה שבה בית הספר גורם להכל לקרות. כולם גם מגיעים מוכנים ומתוקתקים לכיתה אחרי שקראו את כל החומרים ועשו את כל העבודות בצורה טובה, גם היו במסיבה אתמול בלילה שיכורים וגם טיילו בסופש למקום חדש.
באביב יש נשף שנתי מסורתי בשאטו פונטנבלו אליו מגיעים גם בוגרים לכנס של 5 ו10 שנים, כל חג הוא סיבה למסיבה, יש המון מסורות ייחודיות לINSEAD כמו דאש- יום בו כולם מתחפשים ללא סיבה ורצים יחד מחופשים לקמפוס מהשאטו, כמו אפל סוס- אירוע מגוחך בפני עצמו, יש ערב כשרונות צעירים שנקרא קברט ויש אוליפיאדה בחסות BCG, יש המון ארוחות ביתיות, מסיבות רשמיות ולא רשמיות, וטיולים.

טקס סיום הלימודים מתקיים כל מחזור בשני הקמפוסים העיקריים של בית הספר.
בקיץ- הטקס המשמעותי יותר הוא בפונטנבלו- בשאטו ובחורף הטקס הגדול יותר הוא בסינגפור בבית בג'ונגלים.

104,800$

שכר התחלתי חציוני

31%

אחוז קבלה

709

ממוצע GMAT

נתוני שכר
משכורת חציונית מיד לאחר התואר $104,800
אחוז מקבלי הצעת עבודה מיד בסיום התואר 90%

 

נתוני קבלה בשנתיים האחרונות 2017 2016
אחוז הקבלה 31% 39%
מספר האפליקיישנים 2000 1,428
מספר הסטודנטים שהתקבלו ללימודים 600 354
מספר הסטודנטים שהתחילו את לימודיהם (גודל הכיתה) 500
Yield (אחוז הסטודנטים שהתקבלו לבי"ס ובחרו לממש את הודעת הקבלה וללמוד שם)

 

הרכב הכיתה (מחזור 2020)
מה למדו הסטודנטים בתואר ראשון
תואר כללי בתחום מדעי הרוח 6%
STEM – מדעים/טכנולוגיה/הנדסה/מתמטיקה 37%
מנהל עסקים 34%
התפלגות מגדרית ואתנית
אחוז הנשים 33%
אחוז הסטודנטים הבינלאומיים
מספר המדינות המיוצגות בבית הספר 94
ניסיון תעסוקתי
מספר שנות ניסיון תעסוקתי (טווח)
מספר שנות ניסיון תעסוקתי (ממוצע) 6
גיל (ממוצע) 29
Exam Results
ציון GMAT של הסטודנטים (טווח) 600-800
ציון GMAT של הסטודנטים (ממוצע) 709
ציון GRE ממוצע של מועמדים (חלק מילולי)
ציון GRE ממוצע של מועמדים (חלק כמותי)
ציון GRE ממוצע של מועמדים (חלק כתיבה)
ציוןGPA (ממוצע)

 

באיזה תחום עבדו המועמדים לפני הקבלה לבי"ס? (מחזור 2020)
ייעוץ 31%
קרן השקעות (PE) וקרנות הון סיכון (VC)
טכנולוגיה/אינטרנט 11%
תאגידים 34%
שירותים פיננסיים 24%