רקע על הבית ספר

טאק הוא בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת Dartmouth, אחת משמונה אוניברסיטאות ה-Ivy League בארצות הברית.

טאק הוא אחד מבתי הספר הקטנים ביותר בארה"ב מבין בתי הספר המובילים. בית הספר מתגאה בתחושת הקהילתיות ואווירת ה"משפחה" שהוא משרה אצל הסטודנטים. אחד הדברים שתורמים רבות לכך היא אפשרויות המגורים שבית הספר מציע On-Campus. מעל חמישים אחוז מהסטודנטים מתגוררים בתוך הקמפוס (חשוב לציין כי מדובר בעיקר ביחידים. מי שמגיע כזוג או כזוג עם ילדים יכול עדיין למצוא אפשרויות מגורים בתוך הקמפוס אך האפשרויות מוגבלות יותר). המגורים בתוך הקמפוס תורמים לאווירת הגיבוש בין הסטודנטים. באופן טבעי, קהילת הבוגרים של בית הספר הינה קטנה באופן יחסי עם פחות מ10,000 בוגרים, אך יחד עם זאת היא נחשבת לקהילה חמה עם נכונות לעזור גבוהה מהממוצע.

בית הספר מתגאה ביחס מרצים לסטודנטים מהנמוכים בארה"ב (מרצה אחד על כל שבעה סטודנטים) וניתן דגש רב לשיתופי פעולה בין הסטודנטים לבין הסגל האקדמי. בנוסף, בית הספר שם דגש רב על ה"בינלאומיות" שלו והוא פיתח ומפתח בשנים האחרונות מספר תכניות במסגרתן משתף טאק פעולה עם בתי ספר למנהל עסקים ברחבי העולם ושולח את הסטודנטים לתכניות שאורכן נע בין שבוע לבין מספר חודשים.

בית הספר מבודד במידה מסוימת משאר האוניברסיטה, וניתן לומר כי קיים פחות קשר עם הסטודנטים שאינם לומדים מנהל עסקים.

בניגוד לנטייה בעולם ה-MBA של יותר ויותר בתי ספר למנהל עסקים להצעיר את גיל המועמדים אשר מתקבלים לתואר במנהל עסקים, טאק מעדיפים דווקא לקבל מועמדים בוגרים ו"בשלים" יותר עם יותר ניסיון, ועל כן בד"כ לא נמליץ למועמדים להגיש מועמדות מיד לאחר סיום התואר הראשון אלא להמתין מעט עד לצבירת ניסיון תעסוקתי רלוונטי.

תכנית שכדאי להכיר היא התכנית המשותפת של טאק עם הרווארד קנדי סקול, במסגרתה ניתן ללמוד בשלוש שנים תואר משולב במנהל עסקים ובמדיניות ציבורית. שיתוף הפעולה עם הרווארד מצביע על היוקרה וההערכה הרבה לה בית הספר זוכה. במסגרת התכנית, לאחר השלמת השנה הראשונה במנהל עסקים, עוברים הסטודנטים ללמוד את הסמסטר הראשון של השנה בהרווארד קנדי סקול, חוזרים להשלים את הסמסטר האחרון בטאק ולאחר מכן מסיימים את השנה האחרונה לתואר במדיניות ציבורית בהרווארד.

מבחינת מיקום, הנובר, ניו המפשייר, בה ממוקם בית הספר אינה ניו יורק וגם לא בוסטון. בהנובר, יש מספר פאבים מצומצם וללא שום מועדוני לילה, אבל כמו שסטודנטים למנהל עסקים יודעים, ה"טאקיס" -"Tuckies" מוודאים שלא יהיה משעמם- ע"י אירועים חברתיים שונים – מסיבות, טיול סקי, הופעות ומסעדות מקומיות.  אלמנט שחשוב לשקול בבחירת בית הספר הוא האם אתם יכולים להתמודד עם החורף הקר בניו אינגלד והשלג האינטנסיבי. יש סטודנטים שמנצלים את השלג כמגרש המשחקים הפרטי שלהם ונהנים מספורט חורף -סקי וסנובורד, וגם כאלה שלא יוצאים הרבה מהמעונות של טאק ומשתמשים במנהרות התת-קרקעיות המחוברות ישירות לבניינים האקדמיים.

רוב הסטודנטים מנצלים את ה-MBA לשינוי בקריירה, וסטודנטים מדווחים כי המשרד לפיתוח קריירה הינו מצוין ובייחוד בתחומים של מימון וייעוץ. 53% מהבוגרים בשנת 2017 הגיעו לתעשיות הנ"ל, אך חשוב לציין כי תוכנית בית הספר הינה כללית ומכינה את הבוגרים גם לקריירות בסקטורים שונים- טכנולוגיה, יזמות, מערכות בריאות וארגונים ללא מטרות רווח.

המשימה של Tuck היא לחנך מנהיגים על מנת לשפר את עולם העסקים, והחזון הינו להיות בית ספר בולט לעסקים אשר יוצר, מלמד ומיישם ידע המשפיע על חיים בקהילה בהאנובר ומתפשט ברחבי העולם.

שיטת הלמידה

ב-Tuck  הסמסטרים מחולקים לפי – סתיו א ', סתיו ב', חורף ואביב.

ארבעת השבועות הראשונים הינם אינטנסיביים אשר "מיישרים קו" ומטרתם כי כל הסטודנטים יהיו באותו הרמה- יש שיעורי בית רבים בכל ערב ופרוייקטים שיש להגיש בימי שני.  זה לא קל- אך כאשר "הטירונות" הזאת נגמרת, כולם רק צוחקים על התקופה ונזכרים כיצד למדו עד 2 לפנות בוקר.

לאחר הזמן האינטנסיבי, נהיה יותר רגוע בחורף וניתן להתמקד במציאת עבודה.

בסמסטר אביב, הסטודנטים פותרים בעייה אמיתית בהתאם לבחירתם ע"י שימוש הכלים שלמדו ב"פרוייקט השנה הראשונה" -קורס עם קבוצה של 5 סטודנטים עם מנחה אשר עוזר להם בכל התהליך.  לרוב הפרויקטים יש לקוח חיצוני אשר מספק נתונים וקשרים עם הארגון. מי שרוצה לפתח מוצר/מיזם אחר יכול להכין תוכנית עסקית ובסוף הפרוייקט מציגים("פיטצ'ינג") את הרעיון לחברות הון סיכון.  בסמסטר זה לומדים עוד 2 קורסי בחירה.

בשנה השנייה הגמישות רבה יותר וניתן לבחור קורסים מתוך רשימה של 100 אפשרויות.  בית הספר אינו מציע התמחות, אך ניתן להתמקד ב-13 נושאים, לדוגמה: מימון, תקשורת, כלכלה, יזמות, אתיקה ואחריות חברתית, מערכות בריאות, שיווק, אסטרטגיה והתנהגות ארגונית.

אווירה

בית הספר ידוע בארגון שני כנסים עיקריים (ע"י הסטודנטים כמובן):

  1. עסקים, ממשלה וחברה- כנס המחבר בין מנהיגים מתאגידים, אקדמה וממשלה על מנת לדון בתפקיד העסקים ביצירת עולם מקיים יותר.
  2. גיוון תעסוקתי- סוף שבוע של דיונים, יצירת קשרים בנושא גיוון תעסקותי.

כמובן יש את הנשף השנתי, 'קרנבל החורף' אליו מגיעים 16 בתי ספר למנהל עסקים מרחבי ארה"ב להנות מהשלג והחורף, ותחרות כשרונות צעירים

125,000$

שכר התחלתי חציוני

23%

אחוז קבלה

722

ממוצע GMAT

נתוני שכר
משכורת חציונית מיד לאחר התואר $125,000
אחוז מקבלי הצעת עבודה מיד בסיום התואר 95%

 

נתוני קבלה בשנתיים האחרונות 2017 2016
אחוז הקבלה 23% 22.4%
מספר האפליקיישנים 2,610 2,623
מספר הסטודנטים שהתקבלו ללימודים 601 588
מספר הסטודנטים שהתחילו את לימודיהם (גודל הכיתה) 293 285
Yield (אחוז הסטודנטים שהתקבלו לבי"ס ובחרו לממש את הודעת הקבלה וללמוד שם) 48.8% 48.5%

 

הרכב הכיתה (מחזור 2020)
מה למדו הסטודנטים בתואר ראשון
תואר כללי בתחום מדעי הרוח 51%
STEM – מדעים/טכנולוגיה/הנדסה/מתמטיקה 29%
מנהל עסקים 20%
כלכלה
אחר
התפלגות מגדרית ואתנית
אחוז הנשים 45%
אחוז הסטודנטים הבינלאומיים 36%
מספר המדינות המיוצגות בבית הספר 42
ניסיון תעסוקתי
מספר שנות ניסיון תעסוקתי (טווח)
מספר שנות ניסיון תעסוקתי (ממוצע) 5
גיל (ממוצע)
Exam Results
ציון GMAT של הסטודנטים (טווח) 620-780
ציון GMAT של הסטודנטים (ממוצע) 722
ציון GRE ממוצע של מועמדים (חלק מילולי) 163
ציון GRE ממוצע של מועמדים (חלק כמותי) 161
ציון GRE ממוצע של מועמדים (חלק כתיבה)
ציון GPA – ממוצע תואר ראשון (בסולם 0-4) 3.49

 

באיזה תחום עבדו המועמדים לפני הקבלה לבי"ס? (מחזור 2020)
ייעוץ 19%
קרן השקעות (PE) וקרנות הון סיכון (VC)
טכנולוגיה/אינטרנט 12%
מגזר ציבורי/מלכ"רים 15%
שירותים פיננסיים 26%
בריאות 5%
ניהול השקעות
קמעונאות 6%
נדל"ן
אנרגיה 6%
תקשורת ומדיה 5%
תעשייה 4%
אחר 3%