ה-Resume האמריקאי שונה מאוד בפורמט ובמהות מ"קורות החיים" הנהוגים ישראל. בעוד שבקו"ח ישראלי נהוג לציין את התפקידים שמילאתם וההכשרות שעברתם, בפורמט האמריקאי ניתן דגש לתיאור ההישגים שלכם בכל תפקיד – ועם כמה שיותר מספרים. משפטים דוגמת "שירתתי כקצין בדרגת סרן" או "ניהלתי מחלקה של 20 אנשים" שנחשבים מרשימים בישראל, אינם עונים על הדרישות ב-Resume אמריקאי.

בגרסה האמריקאית, הסרן יצטרך להסביר אילו תהליכים הוביל ביחידתו, ומנהל המחלקה יצטרך לפרט אילו החלטות קיבל ולאילו הישגים הגיעה המחלקה בזכותן.

חשוב לזכור, שחברי וועדת הקבלה בוחנים אלפי מסמכי קורות החיים ותשומת הלב ויכולת הריכוז שלהם מוגבלת. כדי לבלוט ולזכות בתשומת הלב שלהם עליכם להקפיד על מספר דברים:

  1. פורמט: לכל אוניברסיטה קיים פורמט ייחודי בו היא משתמשת על מנת לכתוב קורות חיים ושונה במקצת מהפורמטים באוניברסיטאות האחרות. קורות חיים אשר יישלחו בפורמט אשר בית הספר רגיל אליו יקלו על חברי וועדת הקבלה לבחון את המסמך וגם ישלחו מסר כי עשיתם את שיעורי הבית שלכם על הבית ספר.
  2. נסו לכמת את ההישגים למספרים ממשיים כמה שיותר. לדוג': במקום לרשום שסיימתם את התואר בהצטיינות, לציין כי הייתם ב10% העליונים בכיתה. במקום לרשום כי הובלתם עסקת מיזוג מוצלחת בין שתי חברות גדולות, רשמו כי הובלתם עסקת מיזוג הגדולה ב-X אחוזים מכל עסקאות המיזוג שנעשו במשרד ב-Y השנים האחרונות שהובילה את החברות ליצירת סינרגיה בשווי של Z מיליון לשני הצדדים.
  3. אורך: אל תתנו לקורות החיים שלכם לעלות על עמוד אחד. כמובן שקיימים תמיד חריגים, אבל הם מאוד (מאוד) נדירים. קורות חיים של יותר מעמוד אחד יכולים לגרום לקורות החיים שלכם להיות חריגים (ולא לטובה).
  4. דברו "אמריקאית": קחו בחשבון שמי שקורא את קורות החיים שלכם, הוא ככל הנראה לא ישראלי, ומשכך הרבה מונחים שנראים לנו מובנים מאליהם, לא בהכרח יהיו מובנים למי שקורא. כך לדוגמא, מועמד שעבד בחברת אוסם, יוסיף ליד שם החברה או את שם תאגיד העל הבינ"ל אליו היא שייכת (Nestle) או שורת הסבר שתבהיר לקורא את מרכזיותה של החברה בשוק הישראלי.
  5. נסו להדגיש צדדים שונים הקיימים בכם. מסמך קורות החיים נקרא בהקשר הכולל של המועמדות כולה. מסמך קורות החיים אמור לשקף לקורא את האישיות שלכם ואת תכונות האופי שבאות לידי ביטוי בהישגים המצוינים בקורות החיים. לפעמים, מועמדים שרוצים להדגיש תכונה אחת (מנהיגות לדוג') עושים זאת לכל אורך קורות החיים שלהם ובכך מפספסים הזדמנות להאיר גם צדדים אחרים הקיימים בהם (יכולת עבודה בצוות, יכולת ניתוח אנליטי ועוד)

6.התאימו את תוכן קורות החיים לבתי הספר: מאוד נוח לפעמים לשלוח את אותם קורות החיים לכל מוסדות הלימוד על מנת לחסוך זמן. מעבר לסוגיית הפורמט בה נגענו קודם, כדאי לשים לב גם לתוכן. בתי ספר שונים מחפשים דברים מעט שונים. לפעמים השינויים יהיו מזעריים ולפעמים רחבים יותר, בהתאם למנעד בתי הספר אליהם נבצע את ההגשה. הגשת קורות חיים לוורטון, בית ספר ששם דגש חזק מאוד על יכולות כמותיות של מועמדים ועבודת צוות, לא תהיה דומה להגשה לבית ספר כמו ייל או הרווארד שמקפידים על כך פחות.

נשמח לסייע לכם בהערכה ראשונית של קורות החיים שלכם, ללא כל התחייבות מצדכם.

שלחו לנו כאן את קורות החיים שלכם, ויועץ מטעמנו יחזור אליכם עם דגשים והצעות לשיפור ושימור.