מבחן ה-GMAT הוא מבחן אדפטיבי ממוחשב, אשר מסייע לבתי ספר למנהל עסקים ברחבי העולם למיין מועמדים לתואר שני במנהל עסקים. המבחן מעריך את החשיבה הכמותית של המועמד, שליטתו באנגלית ואת יכולותיו האנליטיות. 

הציון בבחינה נע על סקאלה דומה לזו של הפסיכומטרי 200-800.

בישראל, ניתן לבצע את בחינת ה-GMAT ברמת גן (רחוב בן גוריון 2, מגדל ב.ס.ר. 1, קומה 9, רמת גן (מול קניון איילון).

בחינת ה-GMAT מתרחשת כמדי שבוע (לפעמים אפילו פעמיים בשבוע אחד). מומלץ להיכנס לאתר של GMAC (החברה המנהלת את הבחינה) ולהירשם למועד המועדף עליכם ברגע שיודעים מתי רוצים לגשת (ולא מאוחר מחודשיים-שלושה לפני המועד).

הבחינה מורכבת מארבעה חלקים:

  • כתיבת חיבור
  • IR – Integrated Reasoning
  • חלק כמותי
  • חלק מילולי

לצורך חישוב ציון הג'ימאט ישוקללו רק התוצאות של החלק הכמותי והמילולי (סקאלה של 0-51). תוצאות החיבור וחלק ה-IR יינתנו בנפרד.

בעבר סדר הבחינה היה חיבור, IR, כמותי, מילולי. סדר שהביא את הנבחנים להגיע ל"רגע האמת" (החלק הכמותי והמילולי) כאשר הם עייפים יותר. החל מחודש יולי 2017, הנבחנים יכולים לבחור את סדר הפרקים, מה שמאפשר להתחיל עם החלק הכמותי או המילולי, בהתאם להעדפתכם.

את תוצאות הבחינה (הלא רשמיות, ללא ציון החיבור שייבדק על ידי בוחנים של GMAC) תקבלו, מיד בסיום הבחינה. את התוצאות הרשמיות (כולל ציוני החיבור שלכם) תקבלו בתוך כשבועיים. ציון ה-GMAT תקף לחמש שנים.

את הבחינה ניתן לבצע מספר פעמים, כאשר המגבלות היחידות הן שלא ניתן לבצע את הבחינה יותר מ5 פעמים בשנה קלנדרית וכי חייב להיות מרווח של 16 יום בין בחינה לבחינה. חלק מבתי הספר יבקשו מכם לדווח על מספר הפעמים אשר ניגשתם לבחינת ה-GMAT וישקללו את כל התוצאות שקיבלתם, בעוד שחלק מבתי הספר יסתפקו רק בתוצאה הגבוהה ביותר שהצלחתם להשיג.

שימו לב בעקבות שינוי המדיניות האחרון של GMAC, ניתן לבטל את הציון לאחר קבלת התוצאה מבלי שהביטול יופיע בדו"ח הרשמי שנשלח לבתי הספר (בעבר, לאחר ביטול הבחינה עדיין הייתה מופיעה בדו"ח הרשמי ובעמודת הציון היה רשום: canceled). שינוי המדיניות מדרבן מועמדים לגשת מספר רב יותר של פעמים לבחינה ותרם להעלאת הציון הממוצע של הבחינה בשנים האחרונות בבתי הספר המובילים.

ציון הGMAT מהווה מרכיב חשוב בהערכת המועמדות שלכם. עם זאת, חשוב להדגיש כי אפשרי בהחלט להתקבל לבתי הספר גם עם ציון GMAT נמוך יחסית.

מדי שנה מתקבלים לבתי הספר המובילים בעולם מועמדים עם ציון GMAT נמוך של 650-550. כפי שציינו קודם לכן, ציון הGMAT מהווה רק מרכיב אחד בבחינת האפליקיישן שלכם ומועמד אשר יפצה על GMAT נמוך יחסית בציוני תואר ראשון גבוהים, בניסיון תעסוקתי מרשים, או בכישורי מנהיגות בולטים יוכל להתקבל גם למוסדות היוקרתיים ביותר.

רוצים ללמוד עוד על בחינת הג'ימאט ולקבל טיפים נוספים על איך ללמוד לבחינה? מוזמנים להיכנס לאתר של אבי יולזרי ולהתחיל להתכונן

השינויים במבחן ה-GMAT החל מאפריל 2018

בחינת ה-GRE

מגמה הולכת וגוברת בקרב בתי הספר, היא להכיר בבחינת ה-GRE כתחליף לבחינת ה-GMAT.

GRE הוא מבחן כללי עבור מועמדים לתואר שני (בניגוד ל-GMAT שנועד ספציפית למועמדים לMBA) והוא דומה במבנה שלו לבחינת הGMAT. היתרון המרכזי של בחינת ה-GRE טמון בחלק כמותי מעט קל יותר.

ה-GRE מכיל שלושה חלקים: חלק מילולי, חלק כמותי, וכתיבת חיבור. כאשר בניגוד ל-GMAT, לא קיים חלק של IR. הציון בחלק הכמותי והמילולי נע על סקאלה של בין 130-170 עם קפיצות של נקודה אחת. ציון החיבור נע על סקאלה שבין 0 ל-6 עם קפיצות של חצי נקודה.

מועמד שיודע כי בחינות מסוג זה אינן הצד החזק שלו, יעדיף לקחת דווקא את בחינת ה-GRE, מאחר וגם בהינתן ציון נמוך בבחינה, בתי הספר פחות יירתעו מהציון. לבתי הספר למנהל עסקים, אכפת מאוד מהדירוג שלהם. לפיכך, קבלה של מועמד עם GMAT נמוך משמעותית, תפגע בממוצע של הבית ספר וביוקרתו. עם זאת, מאחר וממוצע ה-GRE בולט הרבה פחות מזה של ה-GMAT, לבית הספר תהיה פחות בעיה לקבל מועמדים עם ציון GRE נמוך שלא ישפיעו כמובן על ממוצע ה-GMAT של בית הספר. כמובן שההיגיון כאן עובד גם בכיוון השני, ומועמד שחזק בבחינות יקבל קרדיט רב יותר על ציון גבוה בבחינת ה-GMAT מאשר על ציון גבוה בבחינת ה-GRE.

למרות שבתי הספר מקבלים את שתי הבחינות, ובאופן רשמי טוענים כי אין הבדל ביניהם. בפועל, בתי הספר רואים את בחינת ה-GMAT כבחינה קשה יותר, ותיקה יותר, וככזאת שמנבאת טוב יותר את סיכויי ההצלחה של המועמד, ולכן יעניקו לה עדיפות מסוימת על פני ה-GRE.

ניתן לראות כאן את רשימת בתי הספר שמקבלים GRE במקום GMAT (ספוילר- כמעט כולם, אבל כמובן שצריך לבדוק לגבי כל אחד מבתי הספר אליו אתם מתכננים להגיש).

רוצים ללמוד עוד על מבחן ה-GRE? מוזמנים להיכנס לאתר של אבי יולזרי ולקרוא עוד על הבחינה

סקאלת ציוני בחינת ה-GRE

להלן ממוצע ציוני ה-GMAT בקרב המתקבלים לבתי הספר המובילים:

בית הספר ממוצע ציון GMAT
סטנפורד 732
קולומביה 732
הרווארד 730
וורטון 732
שיקאגו 731
MIT 730
קלוג 732
NYU 720
דארתמות' (Tuck) 722
מישיגן רוס 720
וירג'יניה דארדן 706
ברקלי 726
ייל 730
IE 680
UCLA אנדרסון 719
קורנל 699
דיוק 700
וושינגטון סט. לואיס (אולין) 700
INSEAD 709