איתי רון

Virginia Darden

בית הספר המיוצג

מה אתה הכי אוהב בבית ספר?

אני חושב שכל מי שחושב להגיש מועמדות לדארדן צריך להבין מה מייחד את בית הספר. במבט מבחוץ זה נראה כאילו רוב בתי הספר דומים מאוד מבחינת המבנה/תרבות (תתרגלו למילה תרבות – culture), אבל בפועל יש ניואנסים והבדלים בין המוסדות השונים. דבר אחד שמייחד את דארדן והוא האספקט האהוב עליי הוא הדגש על הקהילה והחברויות שנוצרות פה.

בניגוד להרבה בתי ספר אחרים, דארדן נמצא באמצע וירג'יניה, שעתיים וחצי מהעיר הגדולה הקרובה ביותר (וושינגטון DC). האווירה היא שונה מאוד מאשר בית ספר שממוקם, נניח, בלב מנהטן ובו לכל סטודנט יש חיים מעבר ללימודים שהוא חוזר אליהם. תחשבו על ההבדל בין אונ' תל אביב לאונ' בן גוריון. דארדן זה בן גוריון. זה ארוחות ערב ביחד, זה טיולים ביחד, זה ממש לחיות עם החברים שלכם שנתיים כי אף אחד לא "חוזר הביתה" אחר הצהריים.

 

ספר בקצרה על שני הקורסים הכי טובים שלקחת השנה

קורס אחד שלקחתי נקרא Venture Velocity. זה פחות קורס יותר "סדנה" ליזמים שמקימים עסק. המורה/מנטור זה בחור שהוא בוגר דארדן שהצליח יפה מאוד בחיים, ולפני בערך 10 שנים החליט שהוא עובר עם המשפחה שלו חזרה לשארלוטסוויל. פה הוא מחזיק מגוון רחב של נכסים החל מקאנטרי קלאבים וכלה בסטארטאפים והשקעות כ-Angel investor. הקורס הוא מאוד פשוט. מגדירים ביחד יעדים לעסק ועומדים בהם. בלי תירוצים, בלי לעשות בכאילו. רק 10 סטודנטים בשנה נכנסים לקורס הזה—וכולם מיזמים בשלבים הראשונים של ההקמה שלהם.

קורס נוסף שמאוד אהבתי נקרא Due Diligence in Seed Funds. האוניברסיטה הקימה קרן להשקעות במיזמים Early Stage לפני כמה שנים. היא מורכבת משני עובדים במשרה מלאה עם ניסיון ב-VC, ועוד כ-10 סטודנטים שנקראים "Fellows" ועוזרים בהכל – בדיקות נאותות על המיזמים השונים, עבודה משותפת עם היזמים במטרה להגיע למודל עסקי שנרצה להשקיע בו, עבודת שטח כחלק מההערכת שווי. הסטודנטים גם מהווים קול משמעותי בהחלטה אם להשקיע כסף במיזם או לא (ומדובר בסכומים לא מבוטלים של כסף). לי יצא לעשות בדיקות נאותות בתחומים שונים מאוד ממה שאני רגיל.. עבדתי עם חברות Life Science ו-IT כשהרקע שלי הוא בכלל פיננסי. אני לומד המון, ואפילו החלטתי להישאר איתם עד סוף השנה.

 

ספר קצת על הסביבה הישראלית/יהודית בבית ספר

יחסית לבתי ספר בניו יורק או שיקגו נניח, אין הרבה ישראלים ואין הרבה יהודים. זה לא אומר שאין, זה רק אומר שיש בערך 15 יהודים פלוס מינוס במחזור, בהשוואה לערים עם קהילות יהודיות ענפות ושם מספר היהודים יכול להגיע לעשרות רבות. הקהילה היהודית פה, למרות שהיא קטנה יותר, מאוד מחוברת לבית הספר ויש הרבה אירועים משותפים. אנחנו עושים גם לא מעט אירועים משותפים עם היהודים שנמצאים ב-Law School שקרוב מאוד לדארדן. בשנים האחרונות היה בערך ישראלי אחד בכל מחזור, אבל היו גם שנים שהיו בהם 3-4 ישראלים בכל מחזור.

אני חושב שרוב הפער במספר הישראלים הוא שהמותג של דארדן חזק מאוד במקומות מסוימים בעולם (נניח דרום אמריקה ואסיה) ופחות חזק במקומות אחרים (נניח המזרח התיכון). אני לא הכרתי את דארדן לפני שהתחלתי להתעניין ב-MBA, ואני חושב שזו חלק מהסיבה שהבית ספר לא תמיד על הרדאר של הרבה ישראלים. חשוב לזכור את העובדות – סביר להניח שאתם באים לעבוד בארה"ב. המותג של דארדן בארה"ב הוא מה שיקבע את אופציות התעסוקה שלכם אחרי הלימודים. דארדן מדורג קבוע בבתי ספר בעלי השכר הגבוה בעולם אחרי MBA (mic drop).

 

ולסיום, טיפ של אלופים לישראלים שחושבים להגיש מועמדות לבית ספר.

חשוב מאוד לדבר עם סטודנטים ולהכיר את בית הספר לפני שמגישים מועמדות. בתור סטודנט שמראיין מועמדים – אני יכול לדעת מי מכיר את בית הספר משיטוט באתר ומי באמת חיפש ודיבר עם סטודנטים ובוגרים.